ЕЛМА-М-ГРУП предлага изключително богата продуктова гама кабели и проводници - всички видове инсталационни, силови, индустриални/ контролни, въздушни и телекомуникационни - произведени от водещи български и чуждестранни производители: Birtas, Vatan, Hascelik, Eurocable и др. Поддържаме на склад над 1500 типа артикули - в складовете ни в цялата страна. Всички продукти отговарят на международни стандарти:
Във всеки наш търговски офис можете да получите компетентна консултация на място или по телефон от наш служител относно вида кабел или проводник, който ви е нужен.
Допълнителна информация
Изборът на тип кабел, брой жила и сечение се определя след щателно проучване на инсталацията, която трябва да бъде изпълнена, както и вземайки под внимание действащите нормативни правилници за избор на кабел в зависимост от приложението и допустимите претоварвания.
Кабелът трябва да бъде избран, взимайки предвид няколко условия: напрежение, начин на полагане, Околна температура, структура на кабела (медни или алуминиеви), големината на тока на късо съединение, допустимо нагряване свързано със запазване цялостта на кабела и материалът на изолацията, риск от механични или химични повреди и т.н. както и дължината на трасето за да бъдат предвидени съответните падове в напрежението.
Напрежение:
В ниско напрежение трябва да бъде подбран кабел с номинално напрежение равно най-малко на работното напрежение.
Начин на полагане:
Изборът на кабела зависи и от начина на полагане: в изкоп, в кабелен канал, гофра или въздушно ще бъде избран кабел с различна гъвкавост. В зависимост от съществувашия риск от химически вредители, механични повреди и т.н. кабелът трябва да бъде предвиден със съответните допълнителни екранировки.
Температура на околната среда:
Минималните и максимални температура при която ще работят кабелите ше се определи структурата, екранировката и вида на изолацията.
Вид на жилата:
Алуминий, мед или стъкловлакно.
Големина на пренасяния ток:
Токът зависи от мощността и от фактора на мощността на консуматорите. Той не трябва да надвишава допустимия за кабела, вземайки под внимание факторите имащи значение като температурата на околната среда и начините на полагане.
Допустим ток на късо съединение:
Стойността му не трябва да надвишава допустимата за изолацията
Пад на напрежение:
Падът на напрежение е разликата във волта между захранването (началната точка на мрежата) и края (консуматора) на кабела.
Падът на напрежение не трябва да надвишава:
- 3% за осветление
- 10% за линии захранващи мотори
Структура на електрическите кабели:
Съществува следната класификация:
Кабели и проводници се изработват от материали с голяма проводимост и са предназначени за трайно полагане. Проводниковият материал е или мед или алуминий. Жилото може да е от мед или алуминий. Обикновено жилата от мед до 10-16mm2 са едножични (при алуминия до 50 mm2), а тези над тази стойност са многожични. Многожилните са с различна гъвкавост, в зависимост от своето предназначение. Изолацията на жилото може да бъде каучукова, PVC (пластмасова-поливинилхлорид) или XLPE (полиетилен).
Особено широко приложение намират проводниците с PVC изолация.
Шнуровете са преднаначени да осъществят връзката между неподвижните елементи на електрическата уредба с подвижните потребители.. Обикновено шнуровете са изработени от 2 до 5 жила. При индустриални приложения защитната им покривка е подсилена (оплетка или обвивка) предвид по-значителните механични натоварания.
Всеки електрически кабел съдържа активна метална част (жило), чиято роля е да провежда електрически ток и един или няколко изолиращи или защитни слоя.
Изолация:
Изолациите са екструдирани (PVC, PЕ, XLPE). Изискванията на нормите посочват максималната дебелина на тази изолация. Тя зависи и от работното напрежение. След PVC изолацията може да бъдат използвани допълнително защитни ленти (полиетилен например).
Броня:
Бронята служи за предпазване от механични въздействия.. Бронята може да служи и за екран за токовете на късо съединение. Бронята е винаги метална. (стоманена или алуминиева лента, галванизирана телова стомана)
Екран:
Екранът служи за т.н. електрическа защита: електростатични влияния външни за кабелите, равномерно разпределение на електрическото поле във вътрешността на кабела, „обиране” на капацитивни токове и т.н.
Подредба на проводниците:
Когато кабелът съдържа повече от 5 проводника проводниците се подреждат в редици. Следващата редица съдържа винаги с 6 проводника повече от предходната. (например 6+12+18...); (3+9+15...)
Групирането на повече от 5 проводника в един кабел оставя празно пространство между тях. Това празно пространство се изпълва с т.н. уплътнителна маса (познато още като корда или въже). Целта на този елемент е да придаде на кабела правилна кръгла форма.
Разпознаване на проводниците:
За да се избегне погрешното свързване на проводниците в един кабел е необходимо те да бъдат разграничени по някакъв принцип. Няколко начина се използват за това:
- Цветова маркировка
- Цифрова маркировка
- Водещ проводник
Последният служи за ориентир при кабели с 7 и повече проводника. Всеки ред съдържа един водещ проводник, един цветен и останалите един и същи цвят.