Най-важните причини за търсене на генератор са:
- липсата на захранване с електричество до определен обект
или
- необходимост от резервно захранване с ел. енергия на обекти при отпадане на основното захранване.
Гориво
Произвежданите генератори са газови, дизел или бензинови. Какъв генератор да изберем: дизел, бензин и газ (пропан бутан или природен газ)? Предпочитанията към съответния тип гориво зависят от предвидените инвестиции, режим на работа, предлаганите мощности, достъп до горивата, честота на използване. Тук ще оставим настрана генератори, използващи алтернативни източници на енергия, като слънце, вода и т.н. Те все още остават скъпа инвестиция.
Основното предимство на газовите генератори е относително лесната достъпност. Газифицирането на градовете през последните години прави лесно използването на този вид гориво. Все още обаче икономически по-изгодно остава използването на дизелово гориво. Дизеловите двигатели са с висок коефициент на полезно действие и с голяма икономичност. Макар дизелът да е по-голям замърсител, последните опити с биодизелово гориво дават обещаващи резултати.
Бензиновите генератори са икономически изгоден избор в малките мощности портативни генератори, които се използват по-рядко. Бензинът остава най-универсалното гориво и това ще бъде така поне още няколко години.
От малки мощности, способни да осигурят захранване на малки, индивидуални къщи до големи мощности необходими за големи енергийни обекти. Възможни са и „мобилни” приложения на шаси, за чест пренос на генератора до отдалечени райони.
Изчисляване на инсталираната мощност
Еднакво негативно влияние оказват на генератора работа в режим на претоварване или значително под номиналния товар (под 30%). В единия случай, претоварването води да значително повишаване на работната температура, по-ранно износване и в крайна сметка до сработване на защитите. В другия случай, работата при нисък товар, поради неоптимално изгаряне на газовете в цилиндрите, недостигането на оптимална работна температура на двигателя води до образуване на нагар, създават се условия за корозия и допълнително износване на сегментите. Генераторът не трябва да бъде използван продължително време при ниско натоварване (30% от мощността)
Ако е използван 1 час при тези условия, след това трябва да бъде натоварен мин. 30 мин на 60% от мощността си.
Изчисляването на общата инсталирана мощност зависи от редица фактори, но най-общо е представена като сбор от сумарната мощност на всички свързани към генератора консуматори. Внимателно трябва да бъдат взети предвид активната и пълната мощност на генератора, съответно kW и kVA. Активната мощност е мощността, която генераторът е способен „да произведе ”теоретически” при идеално активни товари, а пълната е мощността, която реално могат да потребят консуматорите. Защо има разлика?
В електрическите мрежи не винаги напреженията и токовете имат идеална синусоидална форма. Изкривяването им се дължи на наличието в мрежата на различни консуматори с нелинейни характеристики, индуктивни и капацитивни товари: асинхронните двигатели, токоизправители,дросели, кондензатори, луминисцентни лампи и т.н.
За стандартна електроразпределителна мрежа, високоефективни се считат вериги с фактор на мощността над 0,8. т.е. активната мощност в kVA е произведение на фактора на мощността и пълната мощност (cosf X S kVA).
Допустимите отклонения от стандартите величини се дефинират от БДС EN 61000-3-2 и БДС EN 61000-6-3.
Мощност на “stand by” и „prime” мощност
Важно е да бъде взет под внимание режима на работа, при който ще работи вашия генератор: дали той е предвиден за резервно захранване или е основен захранващ източник.
Според международните стандарти съществуват следните режими на работа:
"Stand by" мощност: това е максималната разполагаема мощност, която генераторът може да отдава в период на прекъсване на основното захранване или под режим на тест до 500 часа годишно - 100% за 25 часа годишно, 90% за 200 часа годишно. Претоварването на мощността на "stand by" не се допуска. Производителите посочват мощността на "stand by" тогава когато генераторът е предвиден за резервиране на основното захранване, т.е. с относително не голяма честота на използване.
"Prime" мощност: Това е максималната мощност, която генераторът може да отдава при променлив товар за неограничено време. Допустимо е претоварване до 10%. Обикновено избираме по „prime” мощност, когато генераторът е предвиден да работи като основен захранващ източник.